Teknikföretagen säger ja till OpO:s förslag – med förbehåll

Pressmeddelande 10 mars 2025

De opartiska ordförandena (OpO) föreslår i sin skiss ett 36 månader långt riksavtal för industrin. Teknikföretagen anser att skissen är i enlighet med föresatserna i Industriavtalet men ser stora utmaningar i att uppnå ett så långt avtal denna gång med tanke på global politisk instabilitet och osäker utveckling i världsekonomin.

– Vår utgångspunkt är att träffa ett avtal som sett till längd och kostnadsnivå utgör en stabiliserande kraft på en osäker arbetsmarknad. Samtidigt måste vi med någorlunda säkerhet kunna överblicka den tidsperiod som vi intecknar genom det nya avtalet. Här ser vi naturligtvis stora utmaningar, säger Teknikföretagens förhandlingschef, Tomas Undin.

– Vi är i en turbulent tid med många ovissa utfall. Det ryska anfallskriget mot Ukraina fortsätter att skapa instabilitet i Europa. Vi lever med frånvaron av en lösning på det och har samtidigt en hel värld som söker ett nytt säkerhetspolitiskt jämviktsläge efter inträdet av en ny administration i USA. Från amerikanskt håll drivs även en tullpolitik som kan ge mycket negativt utslag i den för industrin så avgörande globala handeln, fortsätter Tomas Undin.

Om det trots dessa reservationer blir ett flerårigt avtal måste fortsatt gälla att möjligheterna för parterna att säga upp avtalet det sista året enbart kan övervägas vid grundläggande förändringar av de ekonomiska förutsättningarna.

– Det är viktigt att det endast kan bli aktuellt om de ekonomiska förutsättningarna helt rubbar utgångspunkterna för avtalen. Det är grundläggande för Industriavtalet, säger Tomas Undin.

Teknikarbetsgivarna och Tech Alliance anser sammanfattningsvis att den avtalsskiss som de opartiska ordförandena presenterat kan ligga till grund för det fortsatta förhandlingsarbetet där det normerande avtalsvärdet ska vara uttryckt i procent.

Om OpO

De opartiska ordförandena (OpO) träder in i avtalsförhandlingarna inom Industriavtalet och biträder parterna såsom medlare när det är en månad kvar av gällande avtal. Det syftar bland annat till att förbundsavtalsförhandlingarna ska slutföras i rätt tid.

Senare under mars kommer OpO med en första hemställan som de förhandlande parterna, precis som för skissen, ska inkomma med ett svar på. I slutet av mars inleds slutförhandlingar. Det är parterna i förhandlingsavtalet som utser OpO.

Presskontakt


Per Braconier Presschef